تازه های شیمی

ابداع روشی برای جلوگیری از خونریزی داخلی با نانوذرات مغناطیسی

ابداع روشی برای جلوگیری از خونریزی داخلی با نانوذرات مغناطیسی

دانشمندان و محققان دانشگاه ITMO روسیه به راهکار و روش جدیدی دست پیدا کردند که با تزریق نانوذرات مغناطیسی، خونریزی داخلی قطع می‌شود.خونریزی داخلی یک وضعیت پزشکی بسیار حاد و شدید است. محققان دانشگاه ITMO کشور روسیه برای حل این مشکل روش جدید کشف کرده اند. در این روش نانوذراتی تولید می‌شوند که تشگیل شده از آنزیمی به نام ترومبین هستند. این نانوذرات زمانی که در تعامل با پروتئینی به نام فیبرینوژن قرار می‌گیرند، ساختار لخته‌های خون را تحریک می‌کنند.
محققان در تست آزمایشگاهی این مدل پی بردند که نانوذرات تا زمانی که به طور یکنواخت در رگ‌های خونی گردش دارند، باعث ایجاد لخته نمی‌شوند. در واقع آنزیم درون یک ماتریس متخلخل معدنی با خاصیتی مگنتی پیچیده شده است و ترومبین تا زمانی که در این ماتریس وجود دارد، نسبت به زمانی که آزاد است، فعالیت کمتری دارد. زمانی که جراحتی پیش می آید و خونریزی شروع می‌شود، یک شات فیبرینوژن اضافه می‌شود تا فعالیت ترومبین افزایش یابد و خون در محل آسیب دیده به منظور قطع خونریزی، لخته شود. این روش 6.5 برابر سریعتر از موارد دیگر است و حدود 15 برابر خون کمتری از دست می‌رود.
محققان با این حال امیدوارند با استفاده از این روش بتوانند داروهایی تولید کنند که حاوی نانوذرات مغناطیسی است و با استفاده از میدان مغناطیسی، به سمت محل جراحت هدایت می‌شوند. محققان در تلاشند تا اندازه این ذرات را کوچکتر از 200 نانومتر نگه دارند؛ چراکه اندازه بزرگتر کارایی لازم را ندارد.

منبع: ساینس دیلی

4.9/5 - (47 امتیاز)

امتیاز شما

مفید بودن مطلب برای شما

User Rating: 4.18 ( 2 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا