تازه های شیمی

جلوگیری از انتقال بیماری های منتقله از اسکناس با فناوری نانو و نانوذرات

جلوگیری از انتقال بیماری های منتقله از اسکناس با فناوری نانو و نانوذرات

محققان و پژوهشگران دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و گرگان با انجام طرحی آزمایشی، با وارد کردن نانوذرات درون ساختار کاغذ اسکناس مانع حضور قارچ‌ها و باکتری ها روی این نوع کاغذ اسکناس شدند. با این روش می توان از تکثیر قارچ‌ها روی اسکناس و انتقال انواع بیماری‌های منتقله از طریق اسکناس، جلوگیری کرد. اسکناس، سکه و قبوضی که بین افراد ردوبدل می‌شوند، حاوی سه هزار نوع باکتری هستند؛ از این رو در سال‌های اخیر به ‌منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری از طریق اسکناس، افزودنی‌های ضدمیکروب و ضدقارچ به ساختار کاغذ اسکناس اضافه می‌شود.
جلوگیری از انتقال بیماری های منتقله از اسکناس با فناوری نانو و نانوذرات می تواند نقش مهمی در کاهش انتقال انواع بیماری های حطرناک داشته باشد. دکتر مهدی جنوبی محقق دانشگاه تهران با اشاره به توانایی بالقوه اسکناس در نگهداری و انتقال عوامل بیماری‌زا از جمله باکتری‌ها و قارچ‌ها به انسان،‌ در رابطه با ضرورت انجام این طرح و اهداف آن گفت: میزان و نوع آلودگی اسکناس، دو مساله حائز اهمیت است که برای هر مکان ویژگی های خاص خود را دارد؛ به عنوان نمونه اسکناس‌ های مورد استفاده در نانوایی، بیمارستان یا پایانه مسافربری به میزان و نوع باکتری‌های متفاوتی آلوده هستند، بنابراین در این تحقیق ابتدا به بررسی قارچ‌های موجود در اسکناس‌ های مورد استفاده در چهار مکان مختلف پرداخته شده و سپس تأثیر حضور تکی و همزمان دو نانوماده بر رشد و تکثیر قارچ‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته است.
به گفته این محقق نانوذرات ضدمیکروب مورد استفاده در این طرح منشأ طبیعی و نسبت به سایر افزودنی ها قیمت پایین‌تری دارند؛ همچنین به دلیل اینکه این افزودنی‌ها در مقیاس نانومتری استفاده‌ شده‌اند، اثر ضدمیکروبی و ضدقارچی به ‌مراتب بالاتری را از خود به نمایش گذاشته‌اند.
عضو هیات ‌علمی دانشگاه تهران افزود: در فاز اول این طرح به بررسی اسکناس‌ های موجود در چهار مکان پرتردد از لحاظ حضور میزان و نوع گونه‌های قارچی پرداخته شد؛ نتایج نشان دادند که در چهار مکان نانوایی، قصابی، پایانه مسافربری و بیمارستان به ترتیب سه گونه قارچی آسپرژیلوس، آسپرژیلوس نایژر و پنی سیلیوم، گونه‌های عمده موجود در اسکناس‌های ردوبدل شده بودند. در فاز دوم نیز کاغذهای اسکناس به ‌وسیله نانوکریستال‌های سلولز و نانوالیاف کیتوزان پوشش داده شد و سپس از منظر رشد و تکثیر قارچ مورد بررسی قرار گرفتند.
به گفته وی، نتایج به ‌دست‌آمده حاکی از آن است که نانوکریستال‌های سلولزی اثر ضد قارچی مشخصی را روی قارچ موجود بر سطح اسکناس‌های موجود در محیط‌ های بیمارستانی نداشتند اما با افزودن میزان 6 درصد نانوالیاف کیتوزان، فعالیت ضدقارچی قابل ‌ملاحظه‌ای مشاهده شد. همچنین می‌توان دریافت هرچند نانوکریستال‌های سلولز اثر ضدقارچی ندارند اما حضور آن ها موجب بهبود پایداری و چسبندگی نانوالیاف کیتوزان و متعاقب آن بهبود عملکرد آنها خواهد شد.
دکتر مهدی جنوبی و نرگس شریف موسوی عضو هیات‌ علمی و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران، دکتر حسن یوسفی عضو هیات ‌علمی دانشگاه گرگان و دکتر لیلا محمدی دانش‌آموخته مقطع دکتری دانشگاه شهید بهشتی در انجام این طرح همکاری داشته‌اند. محققانی از کشور کانادا و سوئد نیز از همکاران این طرح بوده‌اند.
نتایج این طرح تحقیقی در نشریه‌ Carbohydrate Polymers منتشر شده است.

منبع: ستاد ویژه فناوری نانو

4.9/5 - (203 امتیاز)

امتیاز کاربران

مفید بودن مطلب

User Rating: 5 ( 1 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا