تازه های شیمی

جداسازی سلول های سرطانی از خون با فناوری نانو و نانوموتورها

جداسازی سلول های سرطانی از خون با فناوری نانو و نانوموتورها

محققان کشورمان موفق به طراحی نانوموتوری شدند که می تواند سلول‌های سرطان خون (لوسمی) را از نمونه‌ خون جدا کند. پژوهشگران و اساتید دانشگاه های علوم پزشکی تهران و رازی کرمانشاه به این مهم دست پیدا کرده اند. در سال 2016 نزدیک به 25 هزار نفر در سراسر دنیا، جان خود را بر اثر بیماری سرطان خون از دست دادند. از طرفی، براساس آمار سازمان بهداشت جهانی هزینه‌ اولیه درمان بیماران لوسمی برای هر نفر حدود 36000 دلار برآورد شده‌است. در ادامه از جم شیمی به مرور این دستاورد بزرگ علمی می پردازیم.
جداسازی و اندازه‌گیری گونه‌ های بیولوژیکی، از جمله سلول‌ های سرطانی از نمونه‌ های انسانی به کمک روش‌ هایی نظیر فلورسانس، از پرهزینه‌ ترین مراحل تشخیص و درمان بیماری است. با توجه به هزینه بالای این فرایند، ارائه‌ روشی جایگزین به منظور کاهش هزینه‌ مراحل درمانی ضروری به نظر می‌رسد.
زیست‌ حسگر های الکتروشیمایی بر پایه‌ گیرنده‌های زیستی (bio-receptor) همچون آنتی بادی‌ها و آپتامرها، به دلیل حساسیت بالا، قیمت مناسب و سهولت کار، یکی از بهترین گزینه‌ها جهت اندازه‌گیری سلول سرطانی است.
دکتر محمود عموزاده تبریزی پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص اهداف دنبال شده در این طرح عنوان کرد: این کار پژوهشی شامل دو بخش اصلی است. در بخش اول تلاش شده تا با به‌ کارگیری موادی ارزان قیمت، نانوموتوری ساخته شود که بتوان از آن به‌منظور جداسازی سلول سرطان HL-60 استفاده کرد.
وی افزود: در ادامه نیز با طراحی یک نانوحسگر زیستی به اندازه‌گیری غلظت این سلول سرطانی پرداخته شده‌است. البته در ساخت هر دوی آن‌ها از آپتامر نیز بهره گرفته شده‌است. نتایج این پژوهش در حوزه پزشکی و زمینه‌ ساخت ابزار‌های تشخیص طبی جهت اندازه‌گیری سلول‌های سرطانی کاربردی خواهند بود.
تبریزی در ادامه به توضیح مواد به‌کار رفته در ساخت این نانو موتور و نحوه کارکرد آن پرداخت و بیان کرد: در ساخت این نانوموتور از نانو صفحات اکسید منگنز، به همراه پلی اتیلن ایمین، نانوذرات نیکل و طلا استفاده شده‌است.
نانو صفحات اکسید منگنز قادرند آب اکسیژنه را به حباب‌های اکسیژن کاتالیز کنند. حباب‌ های اکسیژن هنگام آزاد شدن از سطح نانو صفحات، به‌عنوان بخش اصلی نانوموتور، این نانوموتور را به سمت جلو حرکت می‌دهند. از طرفی وجود نانو ذرات مغناطیسی نیکل، امکان کنترل جهت نانوموتور را همچون فرمان ماشین فراهم می‌کند. به منظور جداسازی سلول سرطانی، نانو موتور در حال حرکت در محلول حاوی آب اکسیژنه، توسط میدان مغناطیسی به سمت سلول سرطانی هدایت شده تا بتواند با استفاده از گیرنده‌های اختصاصی خود(آپتامرKH1C12) به سلول سرطانی متصل شود و این سلول را از نمونه‌ سرم جدا کند.
لازم به دکر است که سلول جداشده توسط نانوحسگر الکتروشیمیایی ساخته شده با پلیمر رسانای poly(3,4-ethylene dioxythiophene)) اصلاح شده با نانوذرات طلا و آپتامر، اندازه‌گیری و تعیین غلظت شده‌است.
این استاد دانشگاه معتقد است که با درنظر گرفته حساسیت بالای روش‌های الکتروشیمیایی و دسترسی به دانش فنی ساخت این نوع از حسگر‌ها در کشور، امکان تجاری سازی و تولید انبوه این نانوحسگر در کشور وجود دارد.
در این تحقیقات از آزمون‌ های میکروسکوپ نوری و دستگاه پتانسیو استات/گالوانو استات جهت مشخصه‌ یابی نانوموتور و نانو حسگر استفاده شده‌است.
این پژوهش حاصل تلاش‌های دکتر محمود عموزاده تبریزی، دکتر رضا صابر، دکتر سعید سرکار اعضای هیأت علمی پژوهشگاه علوم نوین در پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران- و پروفسور مجتبی شمسی پور استاد شیمی و عضو هیأت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه است. نتایج این کار در مجله‌ Biosensors and Bioelectronics با ضریب تأثیر 7/78 (جلد 110، سال 2018، صفحات 141 تا 146) به چاپ رسیده‌است.

منبع: ستاد توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری

4.9/5 - (183 امتیاز)

امتیاز کاربران

مفید بودن مطلب

User Rating: 4.5 ( 2 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا