تازه های شیمی

تولید پلی اتیلن با استفاده از کربن دی اکسید موجود در هواکره

تولید پلی اتیلن با استفاده از کربن دی اکسید موجود در هواکره

محققان و پژوهشگران دانشگاه نبراسکا لینکلن در آمریکا راهکار و روش جدیدی برای ساخت پلاستیک با استفاده از کربن دی اکسید موجود در اتمسفر و هواکره ابداع و اختراع کردند. این روش جدید که با استفاده از کاتالیزگرها عمل می کند، می تواند دو برابر سایر روش ها کربن دی اکسید را به اتیلن تبدیل کند. این ماده یکی از مولفه های اصلی ساخت پرکاربردترین پلاستیک جهان یعنی پلی اتیلن است. تبدیل دی اکسید کربن به ترکیبات دیگر تاثیر بسیار مهمی بر کنترل گرمایش زمین دارد.
با وجود این که مس به عنوان کاتالیزگر مناسبی برای تبدیل کربن دی اکسید به اتیلن شناخته شده است، این ماده در بسیاری از روش های موجود تا 15 درصد از کربن دی اکسید هواکره و اتمسفر را تبدیل می کند که برای مصارف صنعتی کافی نیست.
به همین علت محققان در جستجوی روش های جدید برای بهبود کارآیی این کاتالیزگر، مس را با یک لایه از نوعی پلیمر موسوم به پلی اکریل آمید پوشاندند و توانستند ظرفیت تبدیل کربن دی اکسید را تا 26 درصد افزایش دهند. این پلیمر قادر است مولکول کربن دی اکسید را به یک جفت پیوند کربن و اکسیژن تبدیل کرده و این مولکول جدید را تثبیت کند و در عین حال فرآیندهای شیمیایی دیگر را که منجر به تولید اتیلن می شوند، تسریع کند.
در حال حاضر پژوهشگران در تلاشند تا بازهم کارآیی این کاتالیزگر را افزایش دهند و امیدوارند روزی بتوانند کربن دی اکسید را مستقیما به پلی اتیلن تبدیل کنند. تولید پلی اتیلن با استفاده از کربن دی اکسید موجود در هواکره می تواند کمک شایانی در حفظ منابع و سوخت های فسیلی شود.

منبع: ساینس دیلی -ترجمه توسط سایت JamShimi

4.9/5 - (239 امتیاز)

امتیاز کاربران

مفید بودن مطلب

User Rating: 5 ( 1 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا