تازه های شیمی

تولید نوعی کربن با استحکام بالا همراه با خاصیت ارتجاعی ، وزن سبک و رسانایی الکتریکی

تولید نوعی کربن با استحکام بالا همراه با خاصیت ارتجاعی ، وزن سبک و رسانایی الکتریکی
تولید نوعی کربن با استحکام بالا همراه با خاصیت ارتجاعی ، وزن سبک و رسانایی الکتریکی

 نوع جدیدی از کربن توسط گروهی از محققان موسسه علمی کارنگی آمریکا و دانشگاه ینشان ساخته شده است که دارای خصوصیاتی همچون خاصیت  کشسانی، استحکام و دوام  بسیار بالا، وزن بسیار سبک و رسانایی الکتریکی است. این کربن جدید کاربردهای مختلفی از صنایع هوایی گرفته تا ساخت سپرهای نظامی دارد.

کربن دارای دو حالت است که یکی نرم و سیاه رنگ مانند زغال و دیگری سخت و کریستالی مانند الماس است. اما کربن جدید کشسان از چند لایه گرافین با سطح مولکولی منحنی ساخته شده است که در آن مولکول‌ها با پیوندهایی شبیه به پیوندهای مولکولی الماس به یکدیگر متصل شده اند. این ساختار موجب کشسانی، استحکام فوق‌العاده و وزن سبک این ماده شده است. این ساختار با استفاده از نوعی کربن موسوم به کربن شیشه‌ای ساخته شده است. این ماده فاقد ساختار کریستالی بوده و شبیه به شیشه مایعی است که هنوز سخت نشده است.
محققان برای انجام این آزمایش کربن شیشه ای را تا 250 هزار اتمسفر تحت فشار قرار داده و دمای آن را به 982 درجه سانتیگراد رساندند. در تلاش‌هایی که پیش از این صورت گرفته بود، محققان با فشار و دما توانستند ساختار کربن را تغییر دهند؛ اما پس از بازگشت به شرایط عادی، ساختار کربن نیز به حالت اول باز می‌گشت. اما این بار فشار و دمای بالا موجب شد در کربن شیشه‌ای پیوندهایی شبیه به پیوندهای اتمی گرافیت و الماس ایجاد شود و ساختار ماده در مقیاس نانو یکپارچه گردد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances‌ منتشر شده است.

امتیاز: 5.0/5 از 3 رای.
لطفا صبر کنید...
برچسب ها
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا