خانه / اخبار و اطلاع رسانی / تازه های شیمی / تولید نانوکود روی با پایه پسماند گیاهان دارویی در ایران برای اولین بار

تولید نانوکود روی با پایه پسماند گیاهان دارویی در ایران برای اولین بار

تولید نانوکود روی با پایه پسماند گیاهان محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار با بهره گیری از پسماندهای زاید گیاهان دارویی موفق به تولید محصول ارزشمند نانواکسید روی شدند.به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، این دستاورد علمی که بر مبنای تحقیقات صورت گرفته در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد مهندس رضا ابوالقاسمی، دانشجوی رشته مهندسی کشاورزی گرایش سبزی کاری دانشگاه صنعتی اصفهان و با راهنمایی دکتر مریم حقیقی، عضو هیأت علمی گروه باغبانی این دانشکده به دست آمده، بعنوان نخستین نانوکودروی تولیدی با پایه‌ی پسماند زاید گیاهان دارویی معرفی شده است.

مجری این طرح با اشاره به پیشرفت روزافزون فناوری نانو در حوزه کشاورزی و تغذیه گیاهان گفت: پسماند گیاهی بویژه پسماند گیاهان دارویی از معضلات کارخانجات فرآوری و نیز محیط زیست است و اشاعه روش‌های عملی مدیریت پسماند در کشاورزی، گامی مهم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار و حفظ محیط زیست به شمار می‌آید.

دکتر مریم حقیقی، بهره‌وری اقتصادی در کنار حفظ محیط زیست را از دیگر دستاوردهای اعمال مدیریت صحیح پسماندهای محصولات باغی به ویژه گیاهان دارویی عنوان کرد و افزود: استفاده مجدد از پسماندها، تولید محصولات سازگار با محیط زیست، افزایش راندمان مصرف مواد اولیه و کاهش پسماندهای بی استفاده، از زاویه کلان اقتصادی توجیه پذیر و قابل بررسی است.
وی با اشاره به تولید روزانه قریب به 400 هزار تن پسماند کشاورزی و عدم توانایی سازمان حفاظت محیط زیست در جمع‌آوری و فرآوری آن‌ها تصریح کرد: مقدار قابل توجه مواد آلی موجود در این پسماندها که مورد غفلت مدیریت شهری قرار گرفته و نیز بهره‌های اقتصادی نهفته در بازیافت این محصولات، بازیافت پسماندهای محصولات کشاورزی را از دیرباز مورد توجه ویژه قرار داده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: بطور نمونه انتقال و دفع پسماند زاید گل محمدی که حاصل عملیات گلاب گیری در مقیاس وسیعی از کشور است، همه ساله مشکلات و هزینه‌های قابل توجهی را به کشاورزان و مجموعه محیط زیست کشور تحمیل می‌کند.
وی استفاده مجدد پسماندهای گیاهان دارویی به منظور رفع این مشکلات را از محورهای تحقیقات صورت گرفته در این طرح عنوان و تصریح کرد: بدین منظور در این پروژه کاربرد مجدد این پسماندها به عنوان نانواکسیدروی پیشنهاد شد.
حقیقی با بیان این که نانواکسیدروی تولیدی در این فرآیند به دلیل بهره گیری از مواد آلی، با محیط زیست سازگار بوده و فاقد هرگونه عوارض زیست محیطی است، اضافه کرد: با استفاده از شیوه به کار برده شده در این فرآیند می‌توان از هر دو گرم پسماند گیاهی، نیم گرم نانواکسیدروی تولید کرد که با توجه به میزان پسماندهای تولیدی در سال که در حدود 14 هزار و 386 تن است، قریب به سه میلیون و 596 هزار تن نانواکسیدروی استحصال خواهد شد.
وی افزود: لعاب سازی، چینی سازی، تولید لاستیک، تولید کفش، صنایع کاشی و سرامیک، تولید دستکش و نیز لوازم بهداشتی و آرایشی و دارو از جمله کاربری‌های بهره گیری از نانواکسید روی است.
بر اساس این گزارش، طرح تولید نانو اکسید روی با استفاده از پسماند گیاهی که برای نخستین بار توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ابداع شده، به شماره 84224 در اداره مالکیت و اختراعات صنعتی به ثبت رسیده است.

 

 ا ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیازی داده نشده)
به کانال تلگرام جم شیمی بپیوندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code