تازه های شیمی

تولید ماده ای سخت تر از الماس

تولید ماده ای سخت تر از الماس پژوهشگران موسسه فناوری مواد کربنی نوین و سخت، موفق به ارایه روش جدیدی برای تولید ماده ای بسیار سخت تر از الماس و با درجه سختی بین 150 تا 300 گیگاپاسکال شدند.به گزارش گروه علمی ایرنا پژوهشگران با افزودن دی سولفید کربن به فرآیند سنتز فولریت، موفق به کاهش فشار مورد نیاز برای تولید این ماده شدند. فولریت از فولرین به دست آمده و سختی آن بیشتر از الماس است.نتایج این پژوهش که در نشریه Carbon منتشر شده، جزئیاتی درباره سنتز فولریت ارایه می دهد. فولریت یک پلیمر حاوی فولرین و از اتم های کربن تشکیل شده است.در این پژوهش محققان نشان دادند که الماس سخت ترین ماده طبیعت نیست. سختی الماس طبیعی در حدود 150 گیگاپاسکال است در حالی که فولریت گوی سبقت را از الماس ربوده و با داشتن سختی بین 150 تا 300 گیگاپاسکال به جایگاه نخست سخت ترین ماده جهان تکیه زده است.

به موادی که از الماس سخت تر باشد مواد ابرسخت گفته می شود. ترکیباتی که از الماس نرم تر اما از نیترید بور سخت تر باشد، شبه ابرسخت نامیده می شود. نیترید بور با داشتن ساختار شبکه ای مکعبی، سه برابر سخت تر از سنگ سمباده است.فولریت از واحدهای فولرین تشکیل شده است. فولرین حدود 20 سال قبل برای اولین بار سنتز شد و جایزه نوبل برای تولید این ماده به ابداع گر آن اهدا شد.

تاکنون روش صنعتی مناسبی برای تولید انبوه این ماده ارایه نشده است.مشکلی که مانع از تولید انبوه فولریت می شود، نیاز به فشار بالا برای شروع واکنش است به طوری که برای تولید این ماده به 13 گیگاپاسکال فشار نیاز است در حالی که تجهیزات فعلی امکان ایجاد این فشار را در مقیاس صنعتی ندارند.محققان نشان دادند که با افزودن مقداری دی سولفید کربن به مواد اولیه، می توان فرآیند سنتز فولریت را تسریع کرد. این ماده به صورت صنعتی و انبوه تولید شده و در فناوری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.نتایج یافته های محققان نشان داد که در صورت استفاده از این ماده می توان فرآیند سنتز فولریت را در فشارهای کمتر از 8 گیگاپاسکال نیز انجام داد. در حالت عادی باید دمایی حدود 1100 درجه کلوین (820 درجه سانتیگراد) را برای سنتز فولریت فراهم کرد در حالی که در این روش جدید می توان سنتز را در دمای اتاق انجام داد.با این یافته جدید می توان به تولیدکنندگان صنعتی کمک کرد تا این ماده و مشتقات آن را در مقیاس صنعتی تولید کنند.

 

5/5 - (163 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا