تازه های شیمی

تولید آب آشامیدنی از آب مورد استفاده در نیروگاه ها توسط محققان آمریکایی

تولید آب آشامیدنی از آب مورد استفاده در نیروگاه ها توسط محققان آمریکایی

محققان و پژوهشگران دانشگاه ام آی تی MIT آمریکا یک سیستم جدید را طراحی و تولید کردند که امکان تولید آب آشامیدنی را از آب مورد استفاده در نیروگاه ها فراهم می کند و موجب کاهش هزینه های نیروگاه نیز می گردد. و از تبخیر نیروگاه ها آب آشامیدنی تولید کردند. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، بخش عمده ای از آب مورد استفاده در نیروگاه ها که از رودخانه ها، دریاچه ها و سدها تامین می شود، صرف خنک کردن تجهیزات نیروگاهی می شود و در جریان کار تبخیر می گردد.
اما سیستم جدید ام آی تی MIT امکان استفاده مجدد از قسمت عمده این آب بخار شده را فراهم کرده است و به ویژه در مناطقی که از آب شور دریا برای خنک کردن تجهیزات استفاده می شود، امکان تولید آب آشامیدنی از آب شور را نیز در اختیار می گذارد.
این سیستم بر اساس یک فرآیند ساده طراحی و ساخته شده است. هنگامی که هوای اشباع شده از بخار آب توسط ذرات باردار موسوم به یون مورد اصابت قرار می گیرد، قطرات آب باردار شده و به سوی یک شبکه سیمی که در مسیر آن ها قرارد دارد، جذب می شوند. سپس این قطرات درون شبکه روی هم انباشته شده و به درون یک محفظه می ریزند.
محققان در حال ساخت یک نمونه کامل از این سیستم هستند تا آن را در نیروگاه گازی موجود در دانشگاه ام آی تی نصب کنند. این نیروگاه بخش عمده برق و سیستم گرمایش و سرمایش دانشگاه را تامین می کند. انتظار می رود این سیستم تا پایان تابستان سال جاری به بهره برداری برسد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است./ ترجمه JamShimi.ir

5/5 - (46 امتیاز)

امتیاز کاربران

مفید بودن مطلب

User Rating: 5 ( 1 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا