تازه های شیمی

توسعه ساختارهای کریستالین گرافنی منظم در مواد کربنی متخلخل برای اولین بار در ایران

توسعه ساختارهای کریستالین گرافنی منظم در مواد کربنی متخلخل برای اولین بار در ایران
توسعه ساختارهای کریستالین گرافنی منظم در مواد کربنی متخلخل برای اولین بار در ایران

ساختارهای کریستالین گرافنی منظم  در این طرح اختراعی، روشی نوین جهت توسعه ساختار گرافن در کربن پسماند رزین های فنولیک ارائه شده است که با توسعه این روش و توسعه ساختارهای گرافنی در پیش ماده های کربنی غیر گرافیتیزه شونده نظیر رزین فنولیک و ساکاروز می توان بسیاری از محدودیت های این مواد در کاربردهای مرتبط با انرژی و ذخیره سازی را مرتفع کرد.
این دستاورد علمی همچنین موجب شد تا محققان بتوانند به محدودیت های موجود در استفاده از این مواد مثلا در کاربردهایی نظیر باتری و ذخیره ساز انرژی غلبه کنند.
این موفقیت بین المللی، حاصل 10 سال تحقیق و مطالعه در حوزه نانومواد متخلخل و به دنبال یک پایان نامه دکتری در دانشگاه علم و صنعت ایران است.
اگرچه نتایج این طرح بر روی سیستم های نانومتخلخل کربنی پیاده سازی شده است، با این حال رویکرد آن دریچه نوین علمی را برای تمامی مواد کربنی و پیش ماده های رایج مورد استفاده ارائه می کند.
تولید پیش ماده های کربنی قابل گرافیتیزه شدن نظیر تولید رزین فنولیک گرافیتیزه شونده نقش بسیار مهمی را در حوزه های مختلف کاربردی از جمله باطری ایفا می کند.
موضوع دستیابی به بودر های مزو متخلخل با سطح ویزه بالا و هدایت الکتریکی بالا از موضوعات بسیار مهمی است که توسط بسیاری از محققان دنیا دنبال می شود.

نتایج این طرح تحقیقاتی در زمستان 1394 با حمایت کامل مالی ستاد نانو در سازمان ثبت اختراعات آمریکا USPTO به ثبت رسید و سپس در تابستان 1395 بخشی از نتایج در مجله مشهورCARBON به چاپ رسید.

منبع:ایرنا

5/5 - (128 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا