آخرین مطالب
خانه / آموزش / آزمایشگاه شیمی / تهیه تیوسولفات سدیم

تهیه تیوسولفات سدیم

تهیه تیوسولفات سدیم
تهیه تیوسولفات سدیم

تیوسولفات سدیم نمک اسید تیو سولفوریک می باشد که این اسید بر خلاف نمک هایش بسیار ناپایدار است. اگر به محلول تیوسولفات سدیم محلول یک اسید قوی مثل اسید کلریدریک افزوده شود پس از اندک مدتی گوگرد رسوب نموده و محلول شدیدا بوی انیدرید سولفورو می دهد.

تیوسولفات سدیم به آسانی کلر را احیا می نماید.

Na2SO3 + H2O + Cl2  → Na2SO4 +۲HCl + S

اگر مقدار کلر زیاد باشد عدد اکسایش گوگرد از ۲- به ۶+ می رسد.

Na2SO3 + 5H2O + 4Cl2  → ۲Na2HSO4 + 8HCl

 

در عکاسی سدیم تیوسولفات به عنوان داروی ثبوت مصرف می گردد. زیرا تیوسولفات بر هالوژن های نقره اثر کرده و به آسانی انها را حل می نماید ولی بر خود نقره بی اثر است.

AgCl +2Na2SO3  →  Na3[Ag(S2O3)2] + NaCl

 

در شیمی تجزیه واکنش بین تیوسولفات و ید اساس سنجش های یدومتری می باشد.

برای تهیه نمک تیوسولفات می توان از سولفیت سدیم و گل گوگرد استفاده نمود. اگر سولفیت سدیم در دسترس نباشد می توان ان را از اثر گاز SO2 بر کربنات سدیم بدست اورد. گاز SO2 از اثر اسید سولفوریک غلیظ بر پودر مس تهیه می گردد.

دستگاهی مطابق شکل زیر سوار کنید و نمک سولفیت سدیم را تهیه نمایید. سرعت خروج گاز  SO2 را می توان توسط شعله و میزان اسید سولفوریک غلیظ کنترول نمود.

Na2S2O3 350x225 تهیه تیوسولفات سدیم

مواد مورد نیاز:

سولفیت سدیم ، گوگرد ، آب مقطر ، بشر ۳۰۰ میلی لیتری ، ترازو ، هیتر ، قیف ، کاغذ صافی ، ارلن

روش تهیه :

ابتدا ۶ گرم سولفیت سدیم را همراه با ۳۰ میلی لیتر آب مقطر در یک بشر ۳۰۰ میلی لیتری وارد نموده و تا نقطه جوش حرارت دهید تا حل گردد. ۲ گرم گوگرد اضافه نموده و محلول تعلیقی حاصل را بجوشانید تا تقریبا تمام گوگرد وارد واکنش شود. محصول را تا داغ است صاف کنید. محلول زیر صافی را تبخیر نموده تا تبلور شروع شود. سپس در حمام یخ سرد نموده و توسط پمپ خلا صاف نمایید. ماده بدست امده را در یک اون در دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد خشک نمایید.

تعیین آب تبلور محصول بدست آمده :

۲٫۴۸ گرم از نمک بدست امده را در اب مقطر حل نموده و به حجم ۱۰۰ میلی لیتر برسانید و انرا توسط محلول استاندارد تیتر نمایید. برای تهیه محلول استاندارد ۱٫۲۷ گرم ید و ۱ گرم یدور پتاسیم را همراه با اب مقطر در بالن ژوژه ۱۰۰ میلی لیتری وارد نموده و با اضافه نمودن اب مقطر بعد از انحلال کامل ان را به حجم برسانید. ۱۰ میلی لیتر از محلول نمک بدست امده را در مجاورت چسب نشاسته با محلول استاندارد تیتر نمایید.ا ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیازی داده نشده)
به کانال تلگرام جم شیمی بپیوندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code