خانه / مقالات شیمی / مقالات متفرقه شیمی / تمبر پستی ایده ای برای آموزش شیمی

تمبر پستی ایده ای برای آموزش شیمی

تمبر پستی ایده ای برای آموزش شیمی
  چکیده:
تمبر پستی که به افتخار ماری کوری در حاشیه سال جهانی شیمی در اسپانیا منتشر شد ،نشان می دهد که می توان با این روش ،راهی برای نزدیک کردن اصول شیمیایی و تاریخ علم فراهم نمود. در ضمن طراحی تمبر می تواند یک ایده برای آموزش علم شیمی در کلاس باشد تا انگیزه بیشتری را برای یادگیری در دانش آموز ایجاد کرد و نگرانی او را در این مورد از بین برد.

مقدمه:
همه ما به یک روش یاد نمی‌گیریم . ما تمایل داریم روش‌هایی را که با آنها راحت‌تر هستیم انتخاب کنیم و بقیّه‌ی روشها را کنار بگذاریم. شیوه های یادگیری خصوصیات فردی افراد نیستند و در شرایط متفاوت شیوه‌های متفاوتی به کارگرفته می شود. هرچند معمولاً یک یا دو سبک یادگیری بربقیه روشها ترجیح داده می شود .
در رویکرد آموزشی هدف از یادگیری می تواند علاقه ذهنی و پیشرفت تحصیلی باشد.نگرانی در مورد جالب بودن برنامه درسی وتقویت انگیزه، از علاقه ذهنی ناشی می شود که معلم می تواند با ایده های جدید درآموزش این نگرانی را از میان بردارد.در ضمن یادگیری را به سمت یادگیری عمیق پیش ببرد. یادگیری عمیق متضاد یادگیری سطحی و روی‌کرد مطلوب آموزش عالی است. کسانی که رویکرد عمیق به یادگیری دارند درگیرشدنی فعالانه با اندیشه‌ ها را احساس می کنند.
انگیزه یادگیرنده نقش مهمی در فرآیند یادگیری بازی می کند .امید است با ایجاد ایده های جدید، یادگیری سطحی در مدارس جای خود را به یادگیری استراتژیک بدهد.دانش آموز سعی کند معیارهای درس را پیش بینی کند و جواب هایش را به آنچه معلم می خواهد نزدیک کند تا یک تعادل بین میزان تلاش برای یادگرفتن یک درس ونمره آن به وجود آید.که به همراه آن نرانی دانش آموز از پیشرفت تحصیلی نیز مرتفع گردد.
طراحی تمبر خاص، می تواند یک ایده با ارزش و جالب در اموزش شیمی باشد.انتشار تمبر پستی ای که در سال ۲۰۰۷ به افتخار مندلیف چاپ شده است، شکل (۱) ، نشان داده است که این روش می تواند یک فرصت برای نزدیک کردن شیمی و هنر در کلاس درس و معرفی و بحث در مورد مفاهیم مختلف در شیمی عمومی، مانند جدول تناوبی باشد.
شکل (۱) تمبر پستی که به افتخار مندلیف منتشر شده است
این نمونه برای شروع کلاس شیمی با هدف معرفی جدول تناوبی نقش خوبی را در ایجاد انگیزه برای فراگیر بازی می کندذهن فراگیر با دیدن آن درگیر شده و پرسش هایی را دراین زمینه مطرح می کند که معلم با پاسخ دادن به آنها می تواند او را به سوی هدف مورد نظر خود هدایت کند.
در تاریخ ۷ فوریه ۲۰۱۱ تمبر پستی ای که در شکل (۲) نشان داده شده است، توسط گروه خدمات پستی اسپانیا به افتخار ماری کوری به مناسبت سالگرد یکصد سالگی جایزه نوبل این بانوی پرافتخار و در حاشیه یکی از فعالیت های سال جهانی شیمی (( نقش زنان در پیشرفت علم )) ، چاپ شده است.
استفاده از این تمبر برای آموزش برخی مفاهیم شیمی در کلاس:
معلم می توانداز این تمبر به عنوان یک ابزار ساده آموزش شیمی در کلاس استفاده کند.
۱- پرتوزایی و کاربرد آن
۲- خواص پلوتونیوم و رادیوم
۳- تاریخ علم
۴- زندگی نامه ماری کوری
می تواند عناوین مفاهیمی باشد که از این تمبر برداشت می شود.
شکل (۲) تمبر پستی که گروه خدمات پستی اسپانیا به افتخار ماری کوری منتشر کرده است
لازم به ذکر است ،قبل از اینکه معلم شروع به تدریس کند دیدن این تمبر پرسش هایی را در ذهن فراگیر ایجاد می کند که در واقع این همان ایجاد انگیزه وذهن درگیری است که نقطه شروع یک آموزش مفید می باشد.معلم می تواند همراه با پاسخ دادن به پرسش فراگیر،با وارد شدن در هریک از عنوان های ذکرشده به اهداف آموزش خود در باره پرتوزایی دست یابد.
برای مثال ،پاسخ دادن به پرسش در مورد تصویری که در تمبر وجود دارد، می تواند یک نقطه شروع برای یادگیری این موضوع باشد که به ماری کوری، همسرش پیرکوری و هانری بکرل جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۳ برای مطالعه تابش خودبه خودی مواد پرتوزا اهدا شد.که درواقع تاریخ علم که یکی از اهداف مورد نظر معلم می باشد حاصل می شود.درادامه،معلم می تواند با ایجاد پرسش هایی در ذهن فراگیر،بحث را در جهت زندگی نامه ماری کوری، همسرش و هانری بکرل و فعالیت هایی که این سه دانشمند داشته اند ،پیش ببرد. و اینکه این مطالعات منجر به این شد که در سال ۱۹۱۱ ماری کوری دوباره برنده جایزه نوبل شیمی شود که در سال جهانی شیمی(۲۰۱۱) صدسالگی این جایزه را جشن گرفته اند.
در ضمن در گذر از فعالیت ها و مطالعات ماری کوری،به این نکته اشاره کند که این فعالیت ها دروازه ی جدیدی را به سمت علم پزشکی بازکرد.و پرسش هایی را که در ذهن فراگیر در مورد ارتباط بین پزشکی و مواد پرتوزا ایجاد می شود را ،به سوی خواص مواد پرتوزا و کاربردهای آن جهت دهد.
نتیجه گیری:
این تمبر چاپ شده ،انتقال دهنده یک پیام منحصر به فرد برای سپاسگزاری از یک شخص مهم در دنیای علم شیمی می باشد.سازمان جهانی یونسکو و آیوپاک یک وب سایتی را در سال جهانی شیمی برای ارتباط دانشمندان معلمان و دانش اموزان طراحی کرده اند که همه می توانند ایده های خود را در امرآموزش شیمی در این سایت به اشتراک گذارند تا با کمک گرفتن از همدیگر بتوان شور و شوق مطالعه شیمی را به دانش آموزان الهام بخشید.


ا ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیازی داده نشده)
به کانال تلگرام جم شیمی بپیوندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code