آموزش شیمی یازدهم

تفسیر و توضیحات نمودار صفحه 44 شیمی 2 یازدهم دبیرستان

تفسیر و توضیحات نمودار صفحه 44 شیمی 2 یازدهم دبیرستان
تفسیر و توضیحات نمودار صفحه 44 شیمی 2 یازدهم دبیرستان

نمودار صفحه 44 کتاب شیمی یازدهم دبیرستان ابهاماتی دارد که در ادامه از جم شیمی به بررسی و توضیحات کامل این نمودار می پردازیم. کلا نمودار مربوط به روند تولید نفت خام از سال های قبل تا سال های آینده بر اساس اعداد واقعی و اعداد فرضی و پیش بینی شده با دید حداکثری ، حداقلی و میانگین تولید نفت خام جهانی می باشد .نمودار تولید نفت خام جهانی با اعداد واقعی تا نزدیک سال 2000 میلادی که باخط سیاه نشان داده شده و روند افزایشی دارد .

ازسال 2000 تا سال 2047 نمودار براساس پیش بینی (برآورد) خوش بینانه و حداکثری تولید نفت خام باخط سبز رسم شده که روند افزایشی دارد. همچنین با همان دید خوش بینانه ، متاسفانه پیش بینی شده که از سال 2047 به بعد تولید نفت خام جهانی روبه کاهش خواهد بود. دربدبینانه ترین برآورد و بدترین پیش بینی از سال 2026 کاهش تولید نفت خام جهانی را خواهیم داشت.( نمودار آبی)

در یک برآوردی که میانگینی از برآورد خوش بینانه و بدبینانه می باشد ، انتظار می رود که از سال 2037 روند کاهش تولید نفت خام جهانی را داشته باشیم . که باخط قرمز نشان داده شده است.پس براین اساس می توانیم نمودار قرمز را مناسب ترین برآورد یا پیش بینی بدانیم که از سال 2037 به بعد کاهش تولید نفت خام جهانی راخواهیم داشت.چون نه با دید مثبت زیاد و نه با دید منفی زیاد رسم شده است .

این نمودار یک هدف را دنبال می کند که نفت هدیه ای رو به پایان است و با هر روند استخراج و مصرف ، روزی به پایان می رسد. در واقع بعد از بررسی این نمودار یک سوال باید در کلاس درس مطرح شود.

و آن این است با پایان یافتن ذخایر نفتی چه باید کرد؟ دانش آموزان پیشنهاد های مختلفی خواهند داد .

در ادامه کتاب از زغال سنگ به عنوان جایگزین نام می برد.

اگر چه آلاینده های تولید شده زیاد و انرژی کمتری نسبت به بنزین می دهد.

اما طول عمر آن یکی از ویژگی های مهم این منبع می باشد.

دانش آموزان در ادامه در می یابند که در صورت کارایی کم یک منبع باید در جهت بهبود کارایی آن تلاش کرد . و با دو روش ارایه شده در مورد زغال سنگ آشنا می شوند.

4.8/5 - (68 امتیاز)

امتیاز شما

مفید بودن مطلب برای شما

User Rating: 4.83 ( 2 votes)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا