خانه / آموزش / آموزش شیمی 2 / تاريخچه جدول تناوبي

تاريخچه جدول تناوبي

تاريخچه جدول تناوبي لاووازيه دانشمند مشهور فرانسوى اولين كسى بود كه به طبقه بندى عناصر پرداخت .

وى عناصر شناخته شده زمان خود را به دو دسته كاى تقسيم كرد  عناصرى را كه در تركيب با اكسيژن   اسيد ها را به وجود مى آورند عناصر غير فلزى و دسته ديگر را كه چنين خاصيتى ندارند فلز نامید .   برزليوس براساس نظريه الكتروشيميايى در سال 1811 عناصر را به دو دسته فلزات و غير فلزات تقسيم كرد .  دو براينر دانشمند آلمانى اولين كسى بود كه تا حدى به ارتباط بين خواص عناصر و جرم اتمى آنها پى برد و عناصر رابه   صورت دسته هاى سه تايى كنار هم قرار داد .    دوشان كورتوآ شيميدان فرانسوى در سال 1862 براى عناصر شناخته شده زمان خود كه تعداد آنها به 61 رسيده بود طبقه  بندى ويژه اى ارائه كرد . او استوانه اى در نظر گرفت و محيط آنرا به 16 قسمت تقسيم كرد و از هر قسمت يك يال عبور داد عناصر به ترتيب جرم اتمى در محل تقاطع يالها قرار داد عناصرى كه بر روى يك يال قرار مى گيرند خواص مشابه اى دارند .

ادلينگ ، شيميدان انگليسى در سال 1865 عناصر شناخته شده زمان خود را در 5 ستون و 15 سطر به ترتيب افزايش جرم اتمى بدنبال هم قرار داد .نيولاندز ، شيميدان انگليسى در يافته بود كه چنانكه عناصر را به ترتيب صعودى جرم اتمى به دنبال يگديگر قرار دهيم پس از هر 7 عنصر خواص به طور تناوبى تكرار

مى شود .

قانون تناوبى   در فاصله سالهاى 1869 تا 1871 لوتارمير شيميدان آلمانى بررسى هاى دقيقى در مورد خواص فيزيكى عناصر   ( مانند حجم اتمى ، جرم اتمى . نقطه ذوب و نقطه جوش )انجام داد و نمودار تغييرات آنها را نسبت به جرم اتمى رسم كرد . و نشان داد كه اين خواص نسبت به جرم اتمى به طور تناوبى تكرار مى شوند . در همين فاصله مندليف بدون اطلاع از كارهاى لوتارمير دريافته بود كه تغييرات خواص فيزيكى و شيميايى عناصر نسبت به جرم اتمى أنها روندى تناوبى دارد به علاوه دريافته بود كه فرمول اكسید عناصر با بالاترين ظرفيت أنها و نسبت به جرم اتمى به صورت تناوبى تكرار  مى شود .

مندليف عناصر را بر اساس تشابه خواص فيزيكى و شیمیایی طبقه بندى كرد  وجاى بعضى ازخانه هاى جدول را خالى گذاشت و حتى بعضى از ويژگيهاى عناصر كشف نشده را پيش گويى كرد .

و در بعضى از موارد نيز افزايش جرم اتمى راناديده گرفت . ولی با كشف پرتوهاى X  مفهوم عدد اتمی توسط موزلی ایرادهای جدول مندلیف برطرف شده و جدول امروزی بر اساس افزایش عدد اتمى  تنظیم شده است .ا ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیازی داده نشده)
به کانال تلگرام جم شیمی بپیوندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code