مقالات شیمی دبیرستان

خواص بنزين بدون سرب و مكمل بنزين

خواص بنزين بدون سرب و مكمل بنزين برای مشاهده اطلاعاتي در مورد بنزين بدون سرب و مكمل بنزين يا محافظ سوپاپ از سایت جم شیمی به ادامه متن مراجعه کنید

اضافه كردن تركيبات سرب‌دار ( تترا انيل سرب TEL) به بنزين به دو علت انجام مي‌گيرد .

1. اين ماده بعنوان ضد كوبش (تق‌تق كردن) موتور عمل مي‌كند .

2. از احتراق تركيبات سرب‌دار ، سرب روي ديواره محفظه احتراق مي‌نشيند و به عنوان روانكار از سايش سيت سوپاپ جلوگيري مي‌كند .

وجود اين ماده در بنزين از دو نظر اشكال ايجاد مي‌كند .

1. براي سلامتي انسان خصوصاً اطفال و زنان باردار مضر است ( باعث بروز عقب‌ماندگي ذهني در اطفال مي شود)

2. وجود اين تركيبات امكان استفاده از كاتاليزورهاي ضدآلودگي مانند كنورتور (دستگاه تبديل كننده گازهاي مضر به گازهاي بدون خطر كه در انتهاي اگزوز نصب مي‌شود) را غير ممكن مي‌سازد .

استفاده از بنزين بدون سرب باعث جلوگيري از زنگ زدن قطعات موتور ، كاهش رسوبات جامد در موتور كاهش فرسايش مالشي در سنگهاي پيستون ، كاهش ميزان چسبندگي و گرانروي روغن و در نتيجه كاهش مصرف سوخت ، جلوگيري از كثيف شدن شمع‌ها و موارد ديگري كه در اثر وجود سرب ايجاد مي شود .اشكال عمده بنزين بدون سرب اين است كه در موتورهايي كه داراي سر سيلندر چدني هستند علاوه بر ايجاد رسوب در محفظه احتراق باعث فرورفتگي سوپاپ ، سايش سيت سوپاپ و باعث تغييراتي در سوپاپ مي‌شود كه نتواند بدرستي بر روي سيت قرار گيرد .بنابراين هيدروكربنهاي سوخته و محصولات احتراق به اگزوز نشت پيدا كرده و آلودگي هوا را افزايش مي‌دهد و از طرف ديگر مصرف سوخت بتدريج افزايش مي يابد و عملكرد موتور در حالت در جا نامطلوب مي‌گردد . همچنين احتمال داغ شدن بيش از حد سوپاپ و خرابي آن بيشتر مي‌شود .

امروزه جهت رفع خوردگي سيت سوپاپ در سيلندرهاي چدني و آلومينيمي از بوش‌هاي سخت شده كه در مقابل عوامل شيميايي خورنده مقاوم هستند استفاده مي گردد كه قابليت استفاده از بنزين بدون سرب را داشته باشد .

بيشتر اتومبيلهايي كه براي بنزين معمولي طراحي شده‌اند ( درجه اكتان بنزين 89) با بنزين بدون سرب (درجه اكتاب87) كاركرد خوبي از خود نشان مي‌دهند .با توجه به اينكه درجه اوكتان بنزين سرب‌دار در ايران حدود 93 است مصرف آن در موتورهايي چدني قديمي اشكال ايجاد مي‌كند كه جهت رفع اين مشكل از مكمل بنزين كه داراي ماده MTBE( ميتل تترابوتيل اتر) است استفاده مي‌گردد . اين ماده باعث تنظيم سرعت چرخش سوپاپ ، كاهش نيروي وارده از طرف سوپاپ برسيت و افزايش قابليت انتقال حرارت سوپاپ با سرد كردن سطح سوپاپ مي‌شود از طرف ديگر رسوبات محفظه احتراق زياد مي‌گردد كه اين رسوبات درجه اكتان بنزين را بالا برده ولي آلودگي ناشي از هيدروكربنهاي سوخته را افزايش مي‌دهد .بنابراين تأثير عمده بنزين بدون سرب در عملكرد موتور افزايش عمر آن بوده ، مانع از زندگي و خوردگي موتور مي‌گردد . و تأثير بنزين ، افزايش عدد اكتان ( بهسوزي) و تنظيم موتور و جلوگيري از خرابي سيت سوپاپ‌هاست .لازم به تذكر است كه هيچ ماده ديگري نمي‌تواند عملكرد بنزين را داشته باشد و نبايد به بنزين غير از آن اضافه گرد .

5/5 - (143 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا