نقد و بررسی کتاب های شیمی

بررسی اشکالات تایپی و علمی موجود در کتاب شیمی دهم دبیرستان

بررسی اشکالات تایپی و علمی موجود در کتاب شیمی دهم دبیرستان
بررسی اشکالات تایپی و علمی موجود در کتاب شیمی دهم دبیرستان

کتاب شیمی دهم رشته های تجربی و ریاضی که برای اولین بار در سال تحصیلی 96-95 تدریس می شود دارای اشکالات علمی و تایپی گوناگونی است که به ترتیب و طی به روز رسانی های گوناگون در طول سال تحصیلی در این پست به اطلاع شما دوستان عزیز خواهد رسید.پس از این به بعد برای اینکه در جریان این اصلاحات کتاب شیمی دهم قرار بگیرید به این پست سر بزنید.برای مشاهده اشکالات کتاب شیمی دهم از سایت جم شیمی به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

1- در جدول تناوبی موجود در صفحات ۱۰ و ۱۱ کتاب درسی شیمی  دهم ، نام تعدادی از عنصرها به اشتباه تایپ یا نوشته شده است .تعدادی از اشتباه ها ، تایپی می باشد برای مثال عنصر شماره ۳۳ ، آرسنیک که به اشتباه آرسینک نوشته شده است . اما  اشتباه در بیان نام برخی از عنصرها به دلیل اشتباه در ترجمه  نام ان عنصر می باشد ؛ برای مثال عنصر شماره ۷۳ جدول می باشد که تانتال نام دارد ، نه تانتالیم .

 در نامگذاری نام عناصر زمانی پسوند یم در پایان نام  آن عنصر قرار می گیرد که در نام انگلیسی آن عنصر ، پسوند ium وجود داشته باشد ، نه پسوند um

قابل توجه اینکه  در ترجمه نام برخی عنصرهایی که از زبان روسی استخراج شده اند ، استفاده از حرف ف به جای و در پایان نام عنصر ، اشکالی ندارد  برای مثال عنصر شماره ۱۱۴ : فلِروویُم یا فلِروفیُم .

 برای مشاهده و دانلود جدول بالا در اندازه بزرگتر به لینک های دانلود در پایین مطلب مراجعه نمایید.

2-فراوانی عناصر تشکیل دهنده کره زمین موجود در صفحه 3 کتاب درسی برای گوگرد و نیکل اشتباه بیان شده است.چرا که درصد فراوانی گوگرد ۲/۹ درصد و درصد فراوانی نیکل ۱/۸ درصد است.پس جای این دو باید عوض شود. از طرفی فراوانی دیگر عناصر به صورت زیر است.

آهن:32/1 درصد

اکسیژن:30/1 درصد

سیلیسیم:15/1 درصد

منیزیم:13/9 درصد

کلسیم:1/5 درصد

آلومینیوم:1/4 درصد

منبع:NCBI

منبع دوم

Chemical composition of Earth, Venus, and Mercury (planets/solar nebula/element abundances/mantle/core) JOHN W. MORGAN* AND EDWARD ANDERSt *U.S. Geological Survey, National Center, Reston, Virginia 22092; and tEnrico Fermi Institute, University of Chicago, Chicago, Illinois 60637 Contributed by Edward Anders, September 15,1980

5/5 - (29 امتیاز)
لینک های دانلود
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا