تازه های شیمی

استخراج نانو کره های طلا از لجن آندی مس در دانشگاه صنعتی امیر کبیر

استخراج نانو کره های طلا از لجن آندی مس در دانشگاه صنعتی امیر کبیر
استخراج نانو کره های طلا از لجن آندی مس در دانشگاه صنعتی امیر کبیر

لجن آندی که مواد نامحلول باقیمانده از تصفیه‌ الکترولیتی مس است، حاوی عناصر با ارزشی مانند طلا، نقره و سلنیوم است. این عناصر به‌عنوان محصولات ثانویه‌ فرایند تولید شمش از لجن استخراج می‌شوند.میزان این فلزات در لجن کم است، اما با توجه به ارزش بالای این فلزات گرانبها، استخراج همین مقدار ناچیز نیز از لحاظ اقتصادی مقرون‌ به‌ صرفه است. شرکت صنایع مس ایران سالانه حدود 340 تن لجن آندی مس تولید می‌کند که با توجه به ارزش بالای این نوع لجن از حیث عناصر با ارزش موجود، استخراج طلا از لجن آندی مس همواره برای این شرکت یکی از اولویت‌ها بوده است.
مهندس زهرا لقمان نیا محقق دانشگاه صنعتی امیر کبیر با بیان توضیحاتی در رابطه با ضرورت‌های انجام این طرح گفت:‌به دلیل ارزش بالای نانوحفرات طلا نسبت به فلز طلا، تبدیل مستقیم لجن آندی مس به نانوساختاری از طلا، ارزشی چند برابر به این ماده می‌دهد.
به گفته وی، در طرح حاضر از حلال انتخابی تیواوره به جای حلال خطرناک و سمی سیانور استفاده شده است که از لحاظ زیست‌محیطی بسیار حائز اهمیت است. همچنین از سرعت واکنش بالاتری نیز برخوردار است.
لقمان نیا در رابطه با کاربردهای نانوحفرات طلا افزود: نانوحفرات طلا بر روی سطح خود تخلخل و در داخل خود یک فضای حفره‌ای دارند. این نانوساختارها کاربردهایی در حیطه‌ کاتالیستی، جابه‌جایی ژن و دارو، تولید و ذخیره‌ هیدروژن، و باتری‌های قابل شارژ دارند.
فضای وسیع داخل ذرات توخالی به‌صورت موفقیت‌آمیزی در رهاسازی کنترل‌شده‌ موادی مثل داروها مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین، خالی بودن داخل نانوذرات کروی باعث افزایش سطح مؤثر کاتالیستی و بهبود تحمل وزن ذره در تغییر شکل‌های پی‌درپی بدون تغییر حجم می‌شود.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر روند انجام فرایند صورت گرفته در این طرح را این‌گونه ترسیم نمود: ابتدا تیواوره به‌عنوان یک حلال موجب جداسازی انتخابی طلا از لجن آندی می‌شود. سپس، با استفاده از یک ماده‌ احیاکننده، بر سطح نانوذرات سیلیکا نشانده می‌شود و در نهایت با استفاده از مقادیر بهینه‌ای اسید هیدروفلوئوریک، هسته‌ سیلیکا حذف شده و پوسته کروی یا همان نانوحفرات طلا سنتز می‌شود.
آزمون‌های انجام شده حاکی از آن است که سطح ویژه‌ نانوحفرات سنتز شده m2/g 190 است که در مقایسه با کاتالیستهای طلا عددی قابل‌توجه محسوب می‌شود.
این طرح در قالب پایان‌نامه‌ کارشناسی ارشد زهرا لقمان نیا و با راهنمایی دکتر مالک نادری از دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام ‌شده است. این پایان‌نامه تحت عنوان پایان‌نامه‌ مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ی توسعه‌‌ فناوری نانو نیز رسیده است.

منبع:ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری

4.9/5 - (276 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا