آزمایشگاه شیمی

آزمایش های ساده شیمی در خانه

آزمایش های ساده شیمی در خانه

آزمایش های جالب شیمی در خانه با وسایل ساده یکی از سرگرمی های جذاب برای دانش آموزان و علاقمندان به علم شیمی انجام آزمایش های شگفت انگیز و جذاب شیمی به زبان فارسی با کمترین هزینه است. در آموزش اثربخش علوم تجربی، انجام آزمايش و فعاليت های عملی مناســب، يكي از ضروری ترين بخش های برنامه درسي است. اين ضرورت علاوه بر كمک به درک عميق مفاهيم و افزايش انگيزه فراگيران براى يادگيری علوم، سبب پرورش مهارت ها
كار با ابزار، مواد و وسايل آزمايشگاهی و نيز دست يابی به سطوح بالاتر حيطه های شناختی، مهارت های كاوشگری و حل مسئله می گردد.

در اين مجموعه آزمايش ها، راهكارهايى را پيشـنهاد مى كنيم كه بتوان آزمايش هاى كتاب آزمايشگاه علوم تجربى پايه دهم و يازدهم را با كمى خطای قابل قبول در منزل انجام داد. در اين مقاله به جايگزين آزمايش مربى كتاب يازدهم تحت عنوان شبيه در شبيه و آزمايش كاوشگرى چگونه از مواد سازگار با محيط، پلاستيک تهيه كنيم اشاره خواهيم داشت.

آزمايش 1: شبيه و شبيه تر
یکی از مباحث مهم دوره دوم متوسـطه در درس شــیمی، انحلال پذیری است. در فصل سوم شیمی دهم، به طور پراکنده و در کتاب شیمی یازدهم و فصل اول شیمی دوازدهم، هم به این مهم پرداخته شــده است. برای فهم عمیق این مبحث، توجه به نیروهای بین مولکولی و مقایسه آنها اهمیت زیادی دارد. استن با تشکیل پیوند هیدروژنی با مولکول های آب، به خوبی در آب حل شده و حد سیر شدن در آب ندارد.

آزمایش 2: چگونه از مواد سازگار با محيط، پلاستيک تهيه کنيم؟

با اســتفاده از این آزمایش می توان توجه دانش آموزان را به پلاستیک های تجزیه پذیر جلب کرد. کتاب درسی شیمی 2 در فصل ســوم، مفصل به آن اشاره كرده است. نشاسته از به هم پیوســتن مولکول های گلوکز تشکیل شده است که شامل دو پلیمر آمیلوز، با اتصال زنجیرهای مستقیم گلوکز و آمیلوپکتین با اتصال زنجیرهای شاخه دار گلوکز است. نقش اسید در این آزمایش شکستن زنجیره های آمیلوپکتین و تشکیل بهتر فیلم است. گلیسیرین خاصیت جذب آب پلیمر را بالامی برد و آب متصل به گلیســیرین در مابین زنجیره های آمیلوز قرارگرفته و مانع از تشکیل کریستال می شود. بنابراین گلیسیرین یک نرم کننده است و خواص الاستیکی ماده حاصل را بالا می برد.

دانلود PDF آزمایش های ساده شیمی در خانه
4.8/5 - (276 امتیاز)
به کانال بزرگ تلگرام جم شیمی بپیوندید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا