خانه / مقالات شیمی / مقالات متفرقه شیمی / ویژگی های تناوبی عناصرجدول تناوبی

ویژگی های تناوبی عناصرجدول تناوبی

ویژگی های تناوبی عناصرجدول تناوبی

با برخی خواص عناصر نظیر شعاع اتمی، سبک ترین و سنگین ترین عناصر، دمای ذوب وجوش، رسانایی الکتریکی و فابلیت تورق، آلوتروپی، الکترونگاتیوی، عنصری که بیشترین تعداد ترکیبات را دارد، خطرات، وفور در قشر زمین، بالاترین رسانایی گرمایی،سختی و انبساط طولی، بیشترین نیم عمر و قدیم ترین عناصر آشنا می شویم

آشنایی با برخی خواص عناصر:

شعاع اتمی:

هیدروژن با شعاع اتمی ۳۷پیکومتر کوچکترین و فرنسیم با شعاع اتمی ۲۸۳ پیکومتربزرگترین شعاع را دارد

وبعد ازهیدروژن فلئورکوچکترین شعاع را دارد.جالب توجه است که اتم هیدروژن پس از جذب یک الکترون و تبدیل به یون H‑  شعاع ۲۰۸ پیکومتررادارا می شود  که حدود شعاع یونی I‑ است.

سبک ترین و سنگین ترین عناصر:  اسمیم با چگالی ۲۲٫۴۸ گرم بر سانتیمتر مکعب سنگین ترین عنصر و هیدروژن با چگالی ۰٫۰۸۹۹ گرم بر لیتر سبکترین عنصر است.این عنصر به علت سبک بودن در جو زمین یافت نمی شود

هلیم پایینترین دمای ذوب(۲۷۲٫۲- درجه سلسیوس ) و پایین ترین دمای جوش(۲۶۸٫۹- درجه سلسیوس) و تنگستن بالاترین دمای ذوب(۳۴۰۹ درجه سلسیوس) وبالاترین دمای جوش۵۶۵۹ درجه سلسیوس) را دارد.

رسانایی الکتریکی و فابلیت تورق: این خواص به عناصر فلزی مربوط می شود و در بین فلزات طلا بیشترین رسانایی الکتریکی وبیشترین قابلیت تورق را دارد.با یک گرم طلا می توان ورقه ای باسطح یک متر مربع ساخت که ضخامت آن تنها ۲۳۰ اتم باشد این خواص زاییده آرایش الکترونی d10s1 است.

آلوتروپی: بسیاری از عناصر دارای آلوتروپ هستند که از بین آنها گوگرد بیشترین آلوتروپ را دارد(حدود ۱۴ تا)کربن ،فسفر و بور نیز مانند گوگرد دارای آلوتروپ هستند.

الکترونگاتیوی:  فلئور بیشترین و سزیم کمترین الکترونگاتیوی را دارد .در بین فلزات طلا بیشترین الکترونگاتیوی (۲٫۴) را داردکه حدود الکترونگاتیوی گوگرد و ید است به همین دلیل اخیرا ترکیباتی مانند Cs+Au- ساخته شده است.

عنصری که بیشترین تعداد ترکیبات را دارد:  هیدروژن (در ترکیبات آلی و معدنی) وپس از آن کربن (در ترکیبات آلی)است.

زنون(Xe 54 ( : بیشترین تعداد ایزوتوپ را دارد(۲۶ تا) که عدد جرمی آنها از ۱۱۸ تا ۱۴۳ تغییر می کند.

خطرات : فلئور و کلر سمی اند. فسفر،هیدروژن و فلزات قلیایی آتشگیرند.برم خورنده است وPo,At,Rn,Fr,Ra,Pm و عناصر اکتنید پرتوزایند.کاتیون های عناصرCr,Ni,As,Cd سرطان زایند.

وفور در قشر زمین: از بین همه عناصر فقط ۷ عنصر دارای وفور بیش از ۱% هستند که عبارتند از O,Si,Fe,Al,Ca,Mg,Na (اکسیژن از همه عناصر بیشتر است و حدود ۴۵٫۵% قشر زمین است.) Tc,Pm و عناصر با عدد اتمی ۹۳ به بالا در زمین یافت نمی شوند.

بالاترین رسانایی گرمایی،سختی و انبساط طولی:  انتظار می رود که این سه خاصیت به فلزات تعلق داشته باشد ولی الماس با ساختمان مشبک بیشترین رسانایی گرمایی را دارد .(۵ برابر فلز مس) به همین دلیل مته ها و اره های ساخته شده از الماس بیش از حد داغ نمی شوند.علاوه براین الماس سخت ترین ماده شناخته شده و کمترین ضریب انبساط طولی را دارد.در صورتی که پتاسیم و روبیدیم بیشترین انبساط را در اثر گرما پیدا می کنند.

بیشترین نیم عمر:  تمام ایزوبتوپ های اکتنید ها پرتوزایند و از میان آنها عناصرTh   (باعدد جرمی۲۳۲ ) وU ( باعددجرمی۲۳۸ )   وU (باعددجرمی۲۳۵ )   به ترتیب با نیم عمر های ۱۰۱۰ .۱٫۴۱ ، ۱۰۹ . ۴٫۴۶ و  ۱۰۸ . ۷٫۰۳ سال بیشترین نیم عمرهارا دارند.

قدیم ترین عناصر:  قدیم ترین عناصرهفت فلز معروف یعنی آهن،مس،نقره ،طلا ،قلع ،سرب و جیوه هستند که در دوران باستان کشف شده اند علاوه بر انها دو عنصر کربن و گوگرد نیز به عناصر دوران باستان تعلق دارند.

امتیاز دهید:
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیازی داده نشده)
Loading...
برای عضویت درکانال تلگرام جم شیمی روی تصویر کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی،روی فلش کلیک کنید تا کد جدید تولید شود