هنري موزلي

هنري موزلي این دانشمند انگلیسی در۲۲ نوامبر سال ۱۸۸۷ زاده شده.از ابتدای کودکی آثار هوش و ذکاوت از رفتاروگفتارش هویدا بودوهم به خاطربودکه توانست درجوانی به سادگی  بورس تحصیلی ورود به دانشگاه آکسفورد راازآن خود سازد. 

در سن ۲۲سالگی به گروهی پیوست که دردانشگاه ویکتوریا زیرنظر ارنست رادرفورد سرگرم کارهای پژوهشی بود.موزلی مدت۲سال را با این گروه سپری کردوبه عنوان شایسته ترین فرد این گروه شناخته شد. مطالعه ی گسترده ی او روی پرتوهای X تولیدشده ازعنصرهای مختلف و کشف ارتباط فرکانس پرتوهای تولیدشده با تعدادبارهای مثبت درون هسته ی اتم این عنصرها سرانجام به معرفی عدد اتمی منجرشد.این کشف پس ازگذشت ۵۰ سال ازسازماندهی جدول تناوبی توست مندلیف به وقوع پیوست سبب شدکه ملاک چیده شدن عنصرها در این جدول از جرم اتمی به عدداتمی تغییریابد.
به نظر می رسید که هیچ کس به اندازه موزلی شایسته ی دریافت جایزه ی نوبل شیمی در سال ۱۹۱۶نباشد.اما افسوس که تقدیر به گونه ای دیگر حکم راند و با آغاز نخستین جنگ جهانی موزلی به عنوان یکی از اعضای بخش مهندسی ارتش با درجه ی ستوانی راهی میدان جنگ شد.۱۲ژوئن سال۱۹۱۵فرا رسیدو هنوز یک سال از آغاز جنگ نگذشته بودکه موزلی در منطقه ی گالیپولی واقع درترکیه در حالی که مشغول مخابره ی فرمانی بود به ناگاه گلوله ای به سرش برخورد کرد و به عمرکوتاه اماسرشارازافتخارش پایان داد.

امتیاز دهید:
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیازی داده نشده)
Loading...
برای عضویت درکانال تلگرام جم شیمی روی تصویر کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی،روی فلش کلیک کنید تا کد جدید تولید شود