خانه / مقالات شیمی / مقالات متفرقه شیمی / دانلود مقاله کمومتریکس چیست و چه کاربردهایی در شیمی دارد

دانلود مقاله کمومتریکس چیست و چه کاربردهایی در شیمی دارد

دانلود مقاله کمومتریکس چیست و چه کاربردهایی در شیمی دارد
دانلود مقاله کمومتریکس چیست و چه کاربردهایی در شیمی دارد

Chemometrics کمومتریکس چیست؟کمومتریکس (شیمی سنجی)مجموعه ی کاربرد های ریاضی، آمار و کامپیوتر برای حل مشکلات اندازه- گیری در
شیمی می باشد. این رشته از حدود 1 سال پیش وارد ایران شده و تقریبآ رشته ی جدیدی می باشد. با توجه به جوانی این رشته ولی پیشرفت قابل ملاحظه ای در کشور عزیزمان داشته و تعداد محققین علاقمند به استفاده از روشهای کمومتریکس در حل مسائل شیمی، بیوشیمی، زیست در طی دهه اخیر افزایش یافته است. این شاخه کاربردهای متنوعی در زمینه بهینه سازی واکنش های تجزیه ای و فرایندهای صنعتی، آنالیز و استخراج اطلاعات از داده های شیمیایی دارد. انجام آزمایش اساس علوم تجربی و به ویژه شیمی را تشکیل می دهد چنان چه مشاهده و تجربه هاي حاصل از آزمايش به گونه اي هماهنگ و هدفدار سازمان یابند در رویارویی با شرایط جدید کارایی بیشتری خواهند داشت.در اين مقاله پس از معرفي علم كمومتريكس به عنوان شاخه اي جوان از شيمي،نمونه هايي از كاربرد آن ارايه میشود.كمومتريكس میتواند به روشهاي طراحي يك آزمايش بپردازد و به كمك آن پيش از انجام آزمايش می توان درباره چگونگي انجام آن برنامه ریزی کرد.

آن چه در كمومتريكس بايد مورد توجه قرار گيرد فرايند توليد داده ها و استخراج اطلاعات از آنها می باشد. اگر كيفيت فرايند اندازه گيري و در نتيجه، كيفيت داده ها به حد كافي مناسب نباشد اطلاعات به دست آمده قطعیت ندارد یا حتی اشتباه خواهند بود.

برای دانلود مقاله کمومتریکس چیست و چه کاربردهایی در شیمی دارد در قالب فایل PDF روی لینک های دانلود کلیک کنید


ا ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 رای, میانگین امتیاز: 3٫25 از 5)
لینک های دانلود
منبع و مشخصات

نویسنده:احمد رضا صبا -مجله رشد شیمی

به کانال تلگرام جم شیمی بپیوندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code