خانه / شیمی دانشگاه / شیمی آلی / آزمایش تهیه رزین ملامین – فرمالدئید

آزمایش تهیه رزین ملامین – فرمالدئید

آزمایش تهیه رزین ملامین - فرمالدئید
آزمایش تهیه رزین ملامین – فرمالدئید

هدف آزمایش
تهیه پلیمر ملامین

تئوری آزمایش
بسیاری از واکنش‌های پلیمریزاسیون ، به موادی منجر می‌شوند که در صنعت ، کاربردهای بسیار مهمی دارند. تهیه پلیمر ملامین- فرمالدئید به ماده‌ای منجر می‌شود که روزانه در منزل و بیرون ، بسیار با آن مواجهیم. واکنش پلیمریزاسیون ملامین- فرمالدئید ، یک واکنش پلیمریزاسیون تراکمی می‌باشد.
اگر در جریان واکنش پلیمریزاسیون ، به همراه پلیمر‌ ، مواد دیگری با اجرام مولکولی پایین تشکیل شوند و تغییر در ترکیب عنصری و ساختمانی پلیمر حاصل شود، پلیمریزاسیون از نوع مرحله‌ای یا تراکمی بوده و منومرهایی که به این ترتیب پلیمریزه می‌شوند، حاوی دو و یا چند گروه عاملی می‌باشند. ملامین یا ۲ , ۴ , ۶ – تری آمینو – ۱ , ۳ , ۵- تری آزید با فرمالدئید می‌تواند در محیط اسیدی یا بازی ، واکنش چند تراکمی انجام دهد و برحسب شرایط تنظیم واکنش ، پلیمر یک‌بعدی یا سه‌بعدی ایجاد کند.

وسایل مورد نیاز
حمام آبی
بالن ۳ دهانه حاوی مبرد
کپسول چینی
ملامین
فرمالین
محلول هیدروکسیدسدیم ۱۰%
گلیسیرینروش آزمایش
داخل بالن ۳ دهانه ، ۲۲,۵ گرم فرمالین (معادل با ۰,۳ مول فرمالدئید) می‌ریزند. بر روی آن ، ۱۲,۶ گرم (۰,۱ مول) ملامین ریخته و جهت تنظیم PH سیستم در ۷,۵ – ۸,۰ ، محلول هیدروکسید سدیم ۱۰% می‌افزایند. سپس ۲ دهانه بالن را مسدود کرده و مخلوط را به مدت ۴۰ دقیقه در حمام آبی که دمای آن ۹۵- ۹۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد، قرار می‌دهند. بعد از زمان فوق ، دما را به ۷۰ درجه سانتی‌گراد رسانده و دهانه‌های مسدود شده را باز کرده و به یکی از دهانه‌ها ، لوله‌ای ظریف (موجی) و به دیگری سیستم خلاء متصل می‌کنند.
در دمای ۷۰- ۶۰ درجه سانتی‌گراد و فشار ۱۲۰- ۱۰۰ میلی‌متر جیوه ، آب موجود در سیستم را از محیط عمل دور می‌کنند. مخلوط بدست آمده را به کپسول چینی ریخته و بر روی ان ۲,۰ گرم گلیسیرین افزوده، در دمای ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد و تا تشکیل مخلوطی سفت و سخت ، آن را حرارت می‌دهند. رزین سخت شده را در تکه های نازک جدا می‌کنند.

نتیجه آزمایش
ماده حاصله اولیه در صنعت کاربردهای فراوانی دارد. با افزایش دما و در PH اسیدی ، پلیمر یک‌بعدی به سه‌بعدی تبدیل می‌شود. با افزایش ۲۰% کائولن تبدیل به “فرمیکال” می‌شود که ماده استخوانی روی میزهای کابینت است که در خلاء تحت فشار بالا ، پرس می‌شود. حال ، اگر %۴۰-۳۰ کربنات کلسیم اضافه کنیم، تبدیل به زیرسیگاری و مواد دیر‌اشتعال پذیر می‌شود که قیمت آن فوق‌العاده افت می‌کند، اما قدرت مکانیکی آن بالا می‌رود. کلید- پریز برق بدون استثنا از این ماده تهیه می‌شوند.

منبع :

متن از shimi.blogfa.com

امتیاز دهید:

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...
برای عضویت درکانال تلگرام جم شیمی روی تصویر کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی،روی فلش کلیک کنید تا کد جدید تولید شود